Ploché strechy

  • Plochá strecha patrí medzi obalové konštrukcie, ktoré oddeľujú vnútorné prostredie od vonkajšieho a podieľa sa na vytváraní vhodnej klímy v interiéroch. Tieto obalové konštrukcie domu patria k najnamáhanejším. Sú vystavené účinkom ultrafialového žiarenia, veľkým výkyvom teplôt na svojom povrchu, prehrievaniu, zrážkovej vode, vetru, a, samozrejme, nezanedbateľnému prestupu vodných pár z vnútorného prostredia. Hlavnou funkciou strechy je zabrániť prenikaniu vody do vnútorného prostredia. Okrem vodonepriepustnosti musí táto konštrukcia spĺňať aj ďalšie kritériá - tepelnotechnické (tepelný odpor, súčiniteľ prechodu tepla, minimálna povrchová teplota a pod.), tepelno-vlhkostné (ročná vlhkostná bilancia), akustické, protipožiarne, statické, estetické a iné. Vzhľadom na svoju funkciu a požadovanú životnosť sú závislé nielen od kvality použitých materiálov hydroizolačnej vrstvy, ale aj od dokonalosti vyhotovenia a usporiadania jednotlivých vrstiev celkového návrhu strechy s dokonalým riešením detailov. Za plochú strechu považujeme horizontálnu obvodovú strešnú konštrukciu, zloženú z viacerých vrstiev, ktorej vonkajší povrch vodotesnej povlakovej krytiny tvoria modifikované asfaltové pásy či hydroizolačné fólie napríklad na báze PVC a pod. Ploché strechy si vyžadujú odborný návrh skladby vychádzajúci z prevádzkových podmienok objektu. Dokonale realizovaná plochá strecha je veľmi dôležitým konštrukčným prvkom každej budovy z hľadiska životnosti a zníženia jej energetickej náročnosti.

Pochôdzne strechy a terasy

  • Terasy vytvorené na plochých strechách môžu poskytovať naozaj príjemné rozšírenie životného priestoru a sú čoraz väčšmi obľúbené u staviteľov a projektantov. Pochôdzna strecha, využívaná najmä ako terasa si vyžaduje už špecifickú úpravu povrchu, odolnú proti statickému pôsobeniu, najčastejšie dlažbou, drevom alebo ochrannou vrstvou riešenou iným spôsobom. Vždy však jej nosná konštrukcia, skladba vrstiev strešného plášťa a úprava doplňujúceho súvrstvia musia zodpovedať predpokladanému druhu prevádzky. Keďže ploché strechy sú citlivejšie vzhľadom na svoje vyhotovenie, hydroizolačná vrstva musí byť vyhotovená veľmi kvalitne, aby sa vlhkosť nemohla dostať do ďalších vrstiev stropnej konštrukcie a interiérov pod ňou. Strešné terasy sa podľa spôsobu ukladania vrchnej nášľapnej vrstvy delia na suché a mokré. Suché terasy sa kladú do štrku, na podložku alebo na terče. Pevnosť hydroizolácie musí zodpovedať zaťaženiu, ktoré vznikne pri prevádzke. Mokré rozoberieme podrobnejšie nižšie v sekcii zelené stechy. 

Pojazdné strechy a parkoviská

  • V súčasnosti strecha neplní už len funkciu ochrany pred poveternostnými vplyvmi, ale ponúka i iné možnosti širokého využitia. Dôkazom sú variabilné architektonické riešenia novodobých plochých striech, ktoré môžu byť po správnej realizácii a údržbe napríklad miestom pre oddych na tráve, či plochou pre športové ihrisko, terasu, ale aj parkovisko. Medzi účelovo-prevádzkové ploché strechy patria aj pojazdné strechy, ktoré slúžia pre osobné autá, nákladné autá, ale aj vrtuľníky. Pri tomto type stiech je dôležité umiestnenie nášľapných vrstiev na separačné alebo dilatačné vrstvy strešného plášťa. Skladba strešného plášťa musí obsahovať vrstvu odolnú proti účinkom brzdných síl automobilov (dynamickému zaťaženiu). Pri návrhu skladby strechy treba venovať pozornosť vzájomnému pôsobeniu jednotlivých vrstiev strešného plášťa.

Zelené strechy - vegetačné

  • Často je jednou z kľúčových priorít architektúry orientovanej na budúcnosť aj ekologická revitalizácia plôch zastavaných budovami s čo možno najväčším množstvom zelene. Jednou z možností, ako dopĺňať ubúdajúce plochy zelene, sú vegetačné strechy. Vegetačná strecha v prvom rade chráni strešnú konštrukciu a jej izolačné vrstvy pred účinkami ultrafialového žiarenia. Znižuje náklady na údržbu hydroizolácie, ktorej životnosť je v tomto prípade dlhšia ako na streche, ktorá nie je chránená vegetáciou. Pre úspech takého technicky náročného diela, akým sú vegetačné strechy, je veľmi dôležité dbať na výber správnej technológie hydroizolácie, na návrh správneho zloženia vrstiev a doriešiť všetky strešné detaily. Vegetačné strechy rozdeľujeme podľa druhu zelene na extenzívne a intenzívne.
  • Extenzívnu strešnú zeleň zväčša tvorí nenáročná zeleň, ktorá sa vyvíja a regeneruje sama. Celková výška vegetačného substrátu sa pohybuje v rozpätí 60 až 150mm podľa zvoleného druhu rastlín, a je možné ju použiť aj na šikmé strechy so sklonom až do 30°. Jej údržba je minimálna. Pri tomto type vegetačnej strechy sa zaťaženie pohybuje od 90 do 200kg/m2 (mokrý substrát).
  • Pre Intenzívnu strešnú zeleň je typická väčšia výška vegetačného substrátu a vyššie nároky na výber vegetácie. Výška vegetačného substrátu je zväčša viac než 300 mm. Tento typ zelene vyžaduje odbornú starostlivosť. Plošná hmotnosť vegetačného súvrstvia sa pohybuje od 200 kg/m2. Vzhľadom na možnosť zadržiavania vody môže spád strechy dosahovať iba 1 %. 

Izolácie mostov a tunelov

  • Kvalitné hydroizolácie v stavebných a strojárskych konštrukciách sú v súčasnosti štandardnou požiadavkou inžinierov, projektantov a investorov, obzvlášť v krajoch s prevládajúcim mokrým, chladným a premenlivým počasím. Hydroizolácia mostov predlžuje životnosť týchto konštrukcií a podstatne znižuje nároky na ich údržbu. Dokonale totiž zabraňuje prenikaniu vody do konštrukcie mosta, chráni betón od korozívnych účinkov vody, od posypových solí, ale aj iných účinkov a činiteľov.  Zabraňuje vstupu rozpustných substancií do konštrukcie a chráni ju pred starnutím následkom pôsobenia uhlíka. Všetky tieto nároky splna izolačný systém aplikovaný našou spoločnosťou. Na slovenských a českých diaľničných mostoch sa stal štandardom a meradlom kvality.

Hydroizolácie spodných stavieb

  • Úlohou hydroizolácie spodnej stavby je dlhodobo zabrániť prenikaniu podpovrchovej vody do konštrukcie a vnútorných priestorov podzemných častí objektov. Hydroizolácia rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje kvalitu, využiteľnosť a životnosť stavebného diela. Správne navrhnutá a kvalitne zrealizovaná hydroizolácia je pre vodu nepriepustná - vodotesná. Hydroizolácia spodných stavieb predstavuje rizikový prvok stavby pre ich neskoršiu neprístupnosť. Z toho vyplýva požiadavka ich trvanlivosti počas životnosti stavby. Každá dotatočná oprava alebo úprava hydroizolácia je veľmi obtiažna, finančne neúmerne nákladná a nedáva záruku úspešného zásahu.

Izolácie proti ropným produktom

Niektoré stavby, vyžadujú zabudovanie hydroizolačných fólií, ktoré zároveň odolávajú rôznym agresívnym chemickým vplyvom, alebo ropným produktom. Funkciou izolácií je zabrániť prechodu agresívnych látok do objektu, alebo zabrániť šíreniu zdraviu škodlivých a nebezpečných látok do vonkajšieho prostredia. Sú to najmä nádrže na ropné produkty, jímky, vykurovacie oleje, stavby s trvalým stykom s agresívnymi látkami ako sú rôzne soli, kyseliny a zásady. Na izoláciu takýchto stavieb sa používajú materiály na báze mPVC, HDPE, LDPE, špeciálne upravené pridaním rôznych prísad v procese výroby, ktoré materiálom dodajú potrebné vlastnosti. 

Izolácia bazénov a jazierok

  • Na izoláciu bazénov používame hydroizolačné fólie, ktoré sú hygienicky nezávadné, majú antibakteriálnu úpravu a ich flexibilnosť nám dovoľuje realizovať izoláciu tých najrozličnejších tvarov, ako pri nových stavbách, tak pri rekonštrukciách. Fólie určené na izoláciu bazénov sa už vyrábajú vo všetkých farbách, takže záleží čisto na preferenciách zákazníka. Povrch fólie môže byť hladký alebo s protišmykovým dezénom, ktorý zvyšuje bezpečnosť v bazéne. Fólia je povrchovo upravená tak, aby jej vrchná vrstva zabezpečovala zníženú priľnavosť nečistôt, čo zjednodušuje údržbu bazéna. Izolácie na báze mPVC sú v špeciálnych úpravach určené aj pre izolácie záhradných jazierok. Fólia sa vyznačuje ľahkou tvarovou spracovateľnosťou, čo umožňuje izolovanie jazierok rôznych veľkostí a tvarov. Sú odolné voči UV žiareniu, prerastaniu koreňov a voči pôsobeniu mikroorganizmov.

Hydroizolacie NRC, s.r.o., tel. kontakt:  +421 903704830
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky